Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  12.03.2025 18:47

Budowa spalarni śmieci w Lublinie coraz bliżej. To jedna z trzech planowanych

Udostępnij

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję środowiskową wydaną przez Urząd Miasta Lublin. Oznacza to, że grupa KOM-EKO jest o krok bliżej do rozpoczęcia inwestycji. Przeciwko budowie spalarni odpadów przy ul. Metalurgicznej głośno protestują mieszkańcy.

Ten artykuł powstał dzięki wsparciu finansowemu naszych Czytelników.

W listopadzie ubiegłego roku spółka Eko Energia Lublin będąca częścią grupy KOM-EKO otrzymała wydaną przez lubelski Ratusz decyzję środowiskową dla budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów. A chodzi o spalarnię śmieci, którą firma zamierza postawić przy ul. Metalurgicznej.

Kilka tygodni później sejmik województwa przyjął regionalny plan polityki śmieciowej na najbliższe lata. W najnowszej wersji strategii radni wpisali dwie spalarnie: w Kraśniku i Zamościu. W dokumencie planowanej inwestycji KOM-EKO nie ma, choć firma bardzo tego chciała. Przeszkodą do umieszczenia w planie spalarni okazał się duży społeczny sprzeciw.

SKO jest na „tak”

Z decyzją Ratusza nie zgodziły się proekologiczne organizacje: Fundacja Grand Agro, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin, które złożyły odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wiemy już jaką decyzję podjęło SKO. Podtrzymało zdanie miasta i w liczącym blisko 50 stron uzasadnieniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze argumentuje dlaczego nie mogło orzec inaczej.

Nie może stanowić przesłanki odmowy wydania decyzji fakt, że przeprowadzona dla przedsięwzięcia ocena oddziaływania na środowisko wykazała, że przedsięwzięcie będzie miało (mniejszy lub większy) wpływ na środowisko” – czytamy w dokumencie. SKO podkreśla też, że przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko pozwala stwierdzić, że wpływ inwestycji na środowisko jest zminimalizowany. Do unieważnienia miejskiej decyzji nie są też przesłanką protesty społeczne.

A protesty są, bo plan budowy spalarni w mieście (nie tylko tej planowanej przez KOM-EKO) ma wielu przeciwników. Organizacje proekologiczne, które skierowały sprawę do SKO, ponosiły m.in.

  • niezgodność przedsięwzięcia z planem miejscowym,
  • brak wpisania inwestycji do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami,
  • niepełne lub błędne dane dotyczące wpływu instalacji na środowisko, warunki życia ludzi i zdrowie.

Zacznijmy od pierwszego argumentu. Plan miejscowy przy ul. Metalurgicznej pozwala na „przeróbkę odpadów”, ale zdaniem ekologów spalarnia nie mieści się w tej kategorii. SKO z kolei ocenia, że taki zapis odnosi się do „specjalistycznych przedsięwzięć i instalacji, których specyfika odnosi się tylko i wyłącznie do gospodarowania odpadami” przy czym gospodarka odpadami może odbywać się także w innych obszarach – np. przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Nie pomogły opinie naukowców

Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin dołączyło do odwołania opracowania naukowców. Pierwszy to opinia naukowa prof. dr hab. Leszka Pazderskiego z UMK w Toruniu (specjalność chemia analityczna i spektroskopia stosowana) dotycząca właśnie niezgodności inwestycji z planem miejscowym. Drugi materiał to opracowanie „Czy budowa spalarni śmieci w miastach to dobry pomysł?” autorstwa dr hab. inż. Macieja Oziembłowskiego z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych UP we Wrocławiu i mgr inż. Beaty Oziembłowskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu.

Dla SKO opinie naukowców to za mało. Zdaniem kolegium w tej sprawie należałoby jednak przedstawić kontrraport, czyli „dokument posiadający taką samą moc dowodową” co raport oddziaływania na środowisko przedstawiony przez KOM-EKO (liczy ok. 500 stron). Dodatkowo taka analiza powinna zostać sporządzona przez ekspertów o wykształceniu zgodnym z przedmiotem opracowania – planistów, architektów czy prawników. SKO ocenia też, że przedstawiony artykuł nie jest poparty fachowymi danymi i nie ma w nim odniesienia do obowiązujących regulacji i norm.

Z kolei raport KOM-EKO został przez SKO oceniony jako wyczerpujący, prawidłowo opracowany a przedstawione prognozy zakładają najgorsze możliwe scenariusze.

Opracowanie takiego kontrraportu to ogromny koszt. Praktycznie żadna firma nie chce go opracować dla ekologów, bo straci zlecenia inwestorów. Z drugiej strony a priori uznaje się, że inwestor ma zawsze racje – komentuje stanowisko SKO Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Wskazuje także, że od raportów składanych od inwestorów nie oczekuje się udowadniania, że zawarte w nich dane są fachowe i naukowo udowodnione.

Nie dostaliśmy jeszcze tej decyzji. Z tego co wiem od innych stron postępowania, większości argumentów nie wzięto pod uwagę. W szczególności nie uwzględniono opinii prof. Pazderskiego i prof. Oziębłowskiego – mówi nam Krystyna Brodowska ze Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin. Jej zdaniem doszło do absurdalnej sytuacji, że opinie profesorów zostały odrzucone przez osoby bez wykształcenia w tym zakresie.

I zapowiada zaskarżenie decyzji SKO do sądu wyższej instancji.

Co powstanie przy ul. Metalurgicznej?

Spalarnia grupy KOM-EKO jest planowana na terenie istniejącego Zakładu Zagospodarowania Odpadów przy ul. Metalurgicznej – tuż przy granicy Lublina, obok torów kolejowych. Rocznie ma przerabiać do 60 tys. ton odpadów, czyli 4 razy więcej niż obecnie trafia z Lublina do cementowni w Chełmie (jedyne obecnie miejsce w województwie, gdzie są spalane śmieci).

Piec rusztowy spalałby odpady w temperaturze 850°C. Większość – 2/3 wsadu ma uchodzić kominem, a reszta ma się zmienić w popiół i pyły. Dzięki spalaniu odpadów produkowana ma być energia elektryczna i ciepło.

Instalacja ma spełniać obowiązujące normy emisyjne, a pracę przy jej obsłudze ma znaleźć ok. 40 osób.

W 2023 roku z Lublina odebrano 128 tys. ton odpadów. Prawie 60 proc. z nich to odpady zmieszane. Głównie te miałyby trafić do spalenia. Zanim tam jednak dotrą na ruszt mają zostać przesortowane, co pozwoli na odzyskanie ok. 3 proc. odpadów surowcowych (takich jak plastik, metal czy szkło). – Przepisy wymagają od nas by w pierwszej kolejności odpady odzyskiwać a dopiero potem, to co zostanie i spełnia określone parametry, spalać czy składować – tłumaczy Paweł Zgardziński menadżer projektu budowy Zakładu Odzysku Energii.

Do spalenia mogłyby też trafić odpady z selektywnej zbiórki, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Chodzi m.in. o opakowania wykonane z kilku różnych materiałów. – To nie tylko powszechnie kojarzone „kartony do żywności płynnej”, które są już w Polsce recyklingowane. Dużo większym problemem są opakowania, w których co najmniej dwa rodzaje tworzyw są ze sobą trwale związane. W szczególności dotyczy to opakowań mających kontakt z żywnością – wyjaśnia Zgardziński. I podaje przykład opakowania po wędlinie. To cienka warstwa folii LDPE oraz PET. Problematyczna jest także butelka po jogurcie, bo to tworzywo PET pokryte termokurczliwą folią. Kolejny kłopot to nawet papierowe opakowania z foliowym „okienkiem”. Recykling takich materiałów jest trudny i kosztowny, dlatego trafiają do pieca.

W 2023 roku poziom recyklingu w Lublinie wyniósł niecałe 35 proc. W tym roku – zgodnie z przepisami – ma to być 55 proc. Jeżeli nie uda się osiągnąć tego poziomu to miasto będzie musiało zapłacić kary.

Jeszcze dwie

KOM-EKO nie jest jedyną firmą, która zamierza wybudować spalarnię w Lublinie. Takie plany mają także:

  • Firma Megatem – na terenie dawnej FSC, tuż obok istniejących obiektów tej firmy.
  • Firma CNT – przy ulicy Tyszowieckiej.

CNT planuje największą spalarnię, która miałaby przerobić do 150 tys. ton odpadów, czyli więcej niż śmieci komunalnych produkują mieszkańcy Lublina. Spółka ma już wszystkie opinie i uzgodnienia. Jesienią ubiegłego roku mieszkańcy Lublina mogli się w tej sprawie wypowiedzieć, ale może nie każdy zrozumiał, że chodzi o spalarnię. Podczas konsultacji społecznych inwestycja została określona jako Budowa elektrociepłowni Zadębie przy ul. Tyszowieckiej w Lublinie.

Aktualnie piłka jest po stronie CNT, które ma ustosunkować się do zgłoszonych uwag. Postępowanie ma się zakończyć do maja.

Megatem planuje inwestycję zbliżoną do tej KOM-EKO. Spółka o obecnie czeka na uzgodnienia ze strony sanepidu. Jeśli je uzyska, raport oddziaływania na środowisko zostanie poddany procedurze, w której każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić uwagi.

Czemu nie palić tylko w Chełmie?

Przeciwnicy budowy spalarni w Lublinie, Zamościu i Kraśniku nie zgadzają się na instalacje w miastach. Argumentują, że obecnie odpady płoną w piecach cementowni Cemex w Chełmie i to tam należałoby przewozić więcej śmieci. Paweł Zgardziński z KOM-EKO tłumaczy, że to niemożliwe.

Do Cementowni w Chełmie trafiają odpady określane jako paliwo alternatywne – RDF. Nie jest ono tożsame z tym planowanym do wykorzystania w Zakładzie Odzysku Energii. RDF to specjalnie przygotowany odpad, który posiada określoną, stałą i wysoką kaloryczność, odpowiednio niskiej wilgotności, ściśle kontrolowanym i odpowiednio niskim poziomie chloru czy siarki itp. Takie paliwo musi spełniać bardzo wyśrubowane kryteria – opowiada.

Przygotowanie paliwa dla cementowni wymaga dodatkowego sortowania, mielenia, mieszania, wzbogacania czy dosuszania odpadów. Potem trzeba je przewieźć a to oznacza kolejne koszty.

Nasza instalacja pozwala na stosowanie paliwa tzw. pre-RDF, które cechuje się niższą kalorycznością, a sama instalacja jest tak zaprojektowana, że pozwala na bezproblemowe przyjmowanie odpadów bez dodatkowego przygotowania. Oczywiście mówimy o odpadach resztkowych po wysegregowaniu wszelkich cennych surowców. Produkcja takiego paliwa jest łatwiejsza i tańsza – dodaje Paweł Zgardziński.

Na zdjęciu: Na krańcu Lublina, w rogu pomiędzy torami kolejowymi a wiaduktem nad obwodnicą, miałaby powstać spalarnia. Inwestycja byłaby częścią Zakładu Zagospodarowania Odpadów KOM-EKO. Dziś w tym miejscu składowane są odpady (Fot. Krzysztof Kowalik)

Pomóż i wpieraj Jawny Lublin

34 odpowiedzi na “Budowa spalarni śmieci w Lublinie coraz bliżej. To jedna z trzech planowanych”

  1. . pisze:

    Kiedy spalarnia śmieci w Jakubowicah Konińskich?
    A teraz przypominamy słowa żuka z 2015, że „żadnej spalarni w Lublinie nie będzie”.
    https://m.youtube.com/shorts/KXcQSRAQh8Q

  2. Joanna pisze:

    Spalarnia tak.Rokitno nie
    będzie wieczne ale temperatura spalania o wiele wyższa. Nie g..ne 850 tylko powyżej 1000. Dopiero wtedy to ma sens

  3. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, w Roku Lubelskiego Lipca, przypadającym w 45. rocznicę strajków lubelskich, uznało, że wniosek Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin o przeprowadzenie rozprawy administracyjnej „nie zasługuje na uznanie”, bo… „nie wiąże organu”.

    No tak – po co wysłuchiwać pytań, analizować argumenty czy dopuszczać świadków, skoro organy zostały już dostatecznie związane? Tyle że nie prawem członków SEL do życia w zdrowym i czystym środowisku, jako podstawowym prawem człowieka, a widmem utraty dotacji i pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – oczywiście na rzecz konsorcjum kontrolowanego przez chińskie fundusze inwestycyjne.

    Można by pomyśleć, że Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin powinno się cieszyć – bo gdyby to był rok 1980, to pewnie zostałoby oskarżone o działanie na szkodę sojuszy gospodarczych z Rosją sowiecką.

    Historia zatoczyła koło, tylko dziś zamiast ZSRR mamy kapitał spoza Unii Europejskiej, a zamiast PRL-owskich komisji – polskie instytucje broniące cudzych interesów kosztem mieszkańców: https://youtube.com/shorts/MisF_hPJEh4

  4. . pisze:

    W 2015 roku łysemu nie opłacało się forsować spalarni, protesty były na tyle głośne, że wolał się z tego wycofać. A teraz? Ludzie się nie liczą, liczą się układy i kasa.
    .
    „Wiedeń ma spalarnię, więc i my powinniśmy” – tylko że Lublin to nie kürwa Wiedeń, a nasza sytuacja gospodarcza, ekologiczna i przestrzenna jest zupełnie inna. Poza tym Hundertwasser służy głównie do produkcji ciepła dla miasta, a nie jako śmietnik na odpady z całej Austrii. Ale trzy spalarnie na raz? – nawet Wiedeń nie ma takiego chorego pomysłu. Oczywiście, nikt nie chce dzikich wysypisk, ale spalarnia nie jest lekiem na całe zło. Nowoczesne składowiska z rekultywacją są mniej szkodliwe niż spalanie, jeśli są dobrze zarządzane. A co mamy w Lublinie? Najpierw rak porządnego recyklingu, coraz wyższe opłaty za śmieci, brak segregacji, a teraz chcą palić wszystko jak leci.
    .
    60 tys. ton śmieci z Metalurgicznej + 150 tys. z CNT + kolejne dziesiątki tysięcy od Megatem = miasto zadymione na lata. Jak to możliwe, że spalarnia NIE JEST wpisana do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, a SKO mimo to podtrzymuje decyzję? Przecież to powinna być podstawowa podstawa do uwalenia tego cyrku. Ale nie, bo „organ nie jest związany” – tylko czymś innym. Dotacjami, pożyczkami, układami?

  5. Smieciarz pisze:

    Smieci to dochodowy biznes – czyli z uwagi na powstanie trzech dochodowych spalarni miasto wycofa sie z podwyzki cen za wywoz smieci i laczenia tego ze zuzyciem wody? Prawda…? A moze dodatkowe srodki z podatkow prywatnych firm smieciarskich i firm, w ktorych miasto ma udzialy, zostana zainwestowane w remont Witosa? Nie? No co za szkoda – lepiej pewnie dodatkowe zyski przeznaczyc na nagrody dla urzednikow.

  6. TrollBagiennyPrzydenny pisze:

    No może w końcu ta potrzebna inwestycja powstanie. Co za nierozumny ciemnogród to oprotestowuje i za czyje pieniądze??

  7. Swój pisze:

    No właśnie liczą na pieniądze jak przestana protestować.Pseudo ekologom precz:)

  8. Arek pisze:

    3 spalarnie śmieci genialne wręcz pomysł na nobla Tylko teraz pytanie do tych geniuszy z magistratu skąd wezmą śmieci skoro lublin się wyludnia rok rocznie ubywa mu ok 200 tysi mieszkańców a dochodzą do tego budowane beż opsmietania blokowiska które 80% stoją puste bo nie ma kto kupować mieszkań Jak tak dalej bedzie rządził łysy to lublin będzie tylko miastem na mapie wyludnionym zabetonowanym zasyfionym z żadna komunikacja ale dużym ego łysego

  9. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    Pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu ?

  10. Smieciarz pisze:

    @Mieszkancy Czechowa – kazdy wie, ze smieci musza byc utylizowane. Sa na to inne sposoby i inne miejsca, nie miasto wojewodzkie. Do tego wywoz smieci w gminie Lublin nalezy do jednych z najdrozszych w Polsce. Jak powstana spalarnie, rozumiem ze wroci poprzednia stawka, bo te spalarnie przeciez nie beda dzialac charytatywnie tylko beda na tym zarabiac?

  11. . pisze:

    @TrollBagiennyPrzydenny wybuduj sobie 50 spalarni na swoim osiedlu na cześć Żuka, który jeszcze 10 lat temu mówił w kwestii spalarni co innego.

  12. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    To wszystko zasługa naszego Żuczka. Miasto rozwija się wspaniale mamy najlepszą komunikację miejską 🚌 i najlepszy dworzec komunikacji zamiejskiej 🚌. Dostał on wiele nagród i jest już znany na całym świecie. Apartamentowce rosną jak grzyby po deszczu wszyscy chcą w nich mieszkać. Nasz Motor jest najlepszą drużyną. To wszystko dzięki naszemu Żuczkowi. Hejterzy i kaczyści niech stąd spadają.
    Bez odbioru…

  13. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    Pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu?

  14. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    Pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu?
    Bez odbioru…

  15. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    My ytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu ?

  16. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    My pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu ?

  17. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    My pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolo-działaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu ?
    Bez odbioru…

  18. Mieszkańcy Czubów pisze:

    My pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolodziałaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu?
    Bez odbioru

  19. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    kwa kwa kwa

  20. Mieszkańcy Czubów pisze:

    123…

  21. . pisze:

    ChatGPT: – Scena: Niedziela, Przystanek autobusowy, gdzieś na Czechowie Północnym. Spotyka się dwóch ludzi ze skrajnymi poglądami.

    Postacie:
    🟢 Zwolennik łysego (𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻́𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆) – pacjent na przepustce ze szpitala w Choroszczy, fanatyk ratuszowej propagandy, ślepo wierzy w każde słowo prezydenta. Na każdą krytykę odpowiada: „To wina PiS-u!!” albo „A co, chcesz żeby było jak w Radomiu?!” Cokolwiek się nie dzieje, Lublin „rozwija się dynamicznie”, a Żuk to „wizjoner”.
    _
    _
    🔴 Przeciwnik Łysego – typowy mieszkaniec, który już nie może patrzeć na te wały. Wqurwiony na chaos w komunikacji, betonozę i chore długi miasta. Każdy kolejny projekt to dla niego przykład nieudolności ratusza i Żuka, który mieszka poza Lublinem.

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Achhh, Lublin – miasto inspiracji, miasto rozwoju, miasto dynamicznych inwestycji! 😍 Żuk odmienił to miasto jak nikt inny! Drogi, biurowce, nowe osiedla – czego jeszcze chcecie? Trzeba być wdzięcznym, że mamy takiego prezydenta! Bez odbioru!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    CO TY PJERDOLISZ?! 😡 Jakie biurowce? Jakie drogi?! Chyba KREDYTY i DŁUGI! Ponad miliard zadłużenia, wycinki na każdym kroku, pseudo-komunikacja zwijana rok w rok, Kunickiego, Witosa dziurawe, a ty mi tu o rozwoju?
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Typowy hejter! Skoro jest tak źle, to czemu Lublin dostaje nagrody? Najbardziej rozwijające się miasto! Przecież to fakty! Bez odbioru!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    NAGRODY XD Za co?! Za wycinkę drzew? Za komunikację, gdzie nie dojedziesz z Czechowa na Tatary po 22?! Za to dostaliśmy nagrodę?!
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Oj tam, znowu narzekanie. W Lublinie dzieje się tyle dobrego, a ty tylko patrzysz na negatywy! Jakby nie Żuk, to byśmy byli gurwa drugim Radomiem! Jak ci się nie podoba, to wyjedź do innego miasta!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    Lublin jest drugą Łodzią, ale pod względem zadłużenia! Żuk tylko betonuje miasto i rozdaje deweloperom teren pod bloki!
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    No ale mieszkania są potrzebne! Ludzie się sprowadzają, Lublin rośnie! Nowe inwestycje to nowe miejsca pracy!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    Deweloper stawia bloki, kasuje miliony, a my dostajemy korki, braki miejsc parkingowych, gdzie 8 metrów kuchnio-salonu sprzedają jako apartament premium! Przestań pjerdolić, człowieku!

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Gadaj sobie co chcesz i tak wierzę w naszego prezydenta! 💙💛

    Przeciwnik Łysego:
    Wierzyć to sobie możesz. Ile Żuk płaci za te komentarze?

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Hahaha, ale śmieszne 🤣 Nikt mi nie płaci, po prostu widzę, jak Lublin się rozwija!

    Przeciwnik łysego:
    Bez odbioru! Żegnam!
    ____
    .
    [Po 30 minutach stania na przystanku, przyjeżdża spóźnione „34” w kierunku ul. Żeglarskiej i akcja się kończy]

  22. Mieszkańcy Czubów pisze:

    To wszystko zasługa naszego Żuczka. Miasto rozwija się wspaniale mamy najlepszą komunikację miejską 🚌 i najlepszy dworzec komunikacji zamiejskiej 🚌. Dostał on wiele nagród i jest już znany na całym świecie. Apartamentowce rosną jak grzyby po deszczu wszyscy chcą w nich mieszkać. Nasz Motor jest najlepszą drużyną. To wszystko dzięki naszemu Żuczkowi. Hejterzy i kaczyści niech stąd spadają.

  23. Mieszkańcy Czubów pisze:

    Pytamy się zatem – lepsze upychanie tych śmieci gdzie się da (będą capić w rekordowo zapowiadane tegoroczne upały), czy ich utylizacja 🔥we spalarni ?!?
    Inaczej postawione pytanie – ukontentowanie nawiedzonych ekolodziałaczy czy zdrowie mieszkańców Koziego Grodu?

  24. Mieszkańcy Czechowa pisze:

    Mieszkańcy Czubów kontra Mieszkańcy Czechowa
    Kto wygra
    oto jest pytanie
    bez odbioru…

  25. Mieszkańcy Czubów pisze:

    hatGPT: – Scena: Niedziela, Przystanek autobusowy, gdzieś na Czechowie Północnym. Spotyka się dwóch ludzi ze skrajnymi poglądami.

    Postacie:
    🟢 Zwolennik łysego (𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻́𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆) – pacjent na przepustce ze szpitala w Choroszczy, fanatyk ratuszowej propagandy, ślepo wierzy w każde słowo prezydenta. Na każdą krytykę odpowiada: „To wina PiS-u!!” albo „A co, chcesz żeby było jak w Radomiu?!” Cokolwiek się nie dzieje, Lublin „rozwija się dynamicznie”, a Żuk to „wizjoner”.
    _
    _
    🔴 Przeciwnik Łysego – typowy mieszkaniec, który już nie może patrzeć na te wały. Wqurwiony na chaos w komunikacji, betonozę i chore długi miasta. Każdy kolejny projekt to dla niego przykład nieudolności ratusza i Żuka, który mieszka poza Lublinem.

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Achhh, Lublin – miasto inspiracji, miasto rozwoju, miasto dynamicznych inwestycji! 😍 Żuk odmienił to miasto jak nikt inny! Drogi, biurowce, nowe osiedla – czego jeszcze chcecie? Trzeba być wdzięcznym, że mamy takiego prezydenta! Bez odbioru!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    CO TY PJERDOLISZ?! 😡 Jakie biurowce? Jakie drogi?! Chyba KREDYTY i DŁUGI! Ponad miliard zadłużenia, wycinki na każdym kroku, pseudo-komunikacja zwijana rok w rok, Kunickiego, Witosa dziurawe, a ty mi tu o rozwoju?
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Typowy hejter! Skoro jest tak źle, to czemu Lublin dostaje nagrody? Najbardziej rozwijające się miasto! Przecież to fakty! Bez odbioru!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    NAGRODY XD Za co?! Za wycinkę drzew? Za komunikację, gdzie nie dojedziesz z Czechowa na Tatary po 22?! Za to dostaliśmy nagrodę?!
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Oj tam, znowu narzekanie. W Lublinie dzieje się tyle dobrego, a ty tylko patrzysz na negatywy! Jakby nie Żuk, to byśmy byli gurwa drugim Radomiem! Jak ci się nie podoba, to wyjedź do innego miasta!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    Lublin jest drugą Łodzią, ale pod względem zadłużenia! Żuk tylko betonuje miasto i rozdaje deweloperom teren pod bloki!
    .
    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    No ale mieszkania są potrzebne! Ludzie się sprowadzają, Lublin rośnie! Nowe inwestycje to nowe miejsca pracy!
    .
    Przeciwnik Łysego:
    Deweloper stawia bloki, kasuje miliony, a my dostajemy korki, braki miejsc parkingowych, gdzie 8 metrów kuchnio-salonu sprzedają jako apartament premium! Przestań pjerdolić, człowieku!

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Gadaj sobie co chcesz i tak wierzę w naszego prezydenta! 💙💛

    Przeciwnik Łysego:
    Wierzyć to sobie możesz. Ile Żuk płaci za te komentarze?

    𝗠𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗰𝘆 𝗖𝗵𝗼𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆:
    Hahaha, ale śmieszne 🤣 Nikt mi nie płaci, po prostu widzę, jak Lublin się rozwija!

    Przeciwnik łysego:
    Bez odbioru!

  26. Pit pisze:

    Na Czechowie są miejsca na spalarnię, nie trza bedzie wozić syfu na drugi koniec miasta. Zejdzie się z kosztów i komeko przytuli większą kaske.

  27. . pisze:

    Jakby co, to mam już zablokowane skryptem dwa nicki „Mieszkańcy Czechowa” (Choroszczy) i „Czubów”. Teraz niech sobie pisze i po 30 pseudo-wysrywów wysranych nie wiadomo skąd. Bo admin niestety śpi.

  28. . pisze:

    Tymczasem Mielec, który dba o zdrowie mieszkańców: Jak donosi Portal Samorządowy, Prezydent Mielca Radosław Swół chce zapobiec budowie w mieście spalarni śmieci. Poparła go rada miejska, która jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. – Nie ma zgody na budowę spalarni w Mielcu – podkreśla prezydent.
    .
    Propaganda: „Nie ma badań potwierdzających szkodliwość spalarni odpadów, a aktywiści nie podają żadnych linków (dowodów)”
    _
    ✅ FAKT: ”Nawet najnowocześniejsze spalarnie trują, co potwierdza wiele badań naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Fatalne skutki rozciągnięte są w czasie na dziesiątki lat – a te skutki to m.in. nowotwory, bezpłodność, zmiany rozwojowe noworodków oraz wyższa śmiertelność
    W 2019 r. przeprowadzono badania w Pizie we Włoszech przez Narodowy Ośrodek Badawczy z Włoch. Okazało się, że u mieszkańców okolic spalarni częściej występował chłoniak, choroby układu krążenia, a u kobiet zwiększona tendencja do ostrych chorób układu oddechowego.”
    https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/?locale=pl_pl

  29. Monisia pisze:

    (.) kropek
    Jeszcze przedmiotowa Spalarnia nie powstała, a już siejesz modelową propagandę typowego Płaskoziemca 🤪
    Przypuszczam, że masz od dawna kłopoty z hydrauliką i nawet kultowa niebieska tabletka 💊 nie pomaga hihi 🙂

  30. . pisze:

    Kapitał spoza Unii wjeżdża na pełnej, a nasze „instytucje” robią wszystko, żeby mu jak najbardziej ułatwić życie. Coś się zmieniło od czasów PRL-u? Gówno się zmieniło. Dalej wszystko ustawione pod piėprzonych „sojuszników”, tylko że teraz w innej walucie.
    Wszystko się zgadza – kasa się zgadza. Nie ma tu żadnej głębszej filozofii. Liczy się biznes, nie zdrowie ludzi. To nie Mielec, tylko Żukoland, kraina okupowana od 2010 roku.

  31. . pisze:

    @Pit
    Ale żuk mieszka zupełnie gdzie indziej, a nie na Czechowie, choć blisko. Oczywiście nie dziwię się, że mieszka za miastem. Każdy normalny by stąd spiėrdalał w podskokach.

  32. kronikidewelorozwoju pisze:

    Tebewałki nie zdołały załapać się na Projekt 'Lubelska Dolina Śmieciowa’ i zostały z bezużytecznym bankiem ziemi na GCz jak z ręką w nocniku, podczas gdy profesjonaliści w tym czasie obsadzali tematy perspektywiczne.

  33. . pisze:

    Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) podtrzymało decyzję środowiskową UM Lublin. Ale to nic nie znaczy. SKO nie ocenia merytorycznie. Zostaje jedynie Sąd Administracyjny, ale wiadomo, jak to działa w tym kraju… „słuszni” inwestorzy mają długie ręce. TBV nas tego nauczyło.
    „Najnowocześniejsze spalarnie i filtry”? Chyba w Kopenhadze albo Wiedniu. (za kom. GZWZ na fb: „Te przepychane w Lublinie to przy nich śmierdząca prowizorka. Spalanie od 600 do 800C, czyli w bardzo niskiej temp. Z każdego wsadu do pieca powstaje wtedy 1/3 wkładu karcenogennych żużli, zawierających całą tablicę Mendelejewa. W dokumentach określono tez zasięg oddziaływania każdej z tych spalarni. To 10 km czyli… cały Lublin. Dotychczas nasze śmieci palono w cementowni w Chełmie, w temp 3000C.”)
    W PRL-u była cenzura, ale skala dzisiejszych powiązań dewelopersko-urzędniczych przekracza wszystko. Smutna prawda: miasto nie jest nasze. SLAPP-y (pozwy uciszające) to norma.
    .
    „Miasto” ma swoje brukowce za 250 tys. zł, i widocznie trolle internetowe i to takie piėprzące bzdury na Jawny Lublin, a każdą krytykę obracają w płaskoziemstwo i w PiS. Już nawet nie starają się być sprytni, tylko zmieniają sobie nicki i myślą, że ktoś to kupi. Potem 8 godzin mija, przychodzą, tanie trolle idą spać, biorą kasę i znikają do swoich willi pod Dziadogrodem.

  34. życzliwa pisze:

    Panie Krzysztofie, przecież pan mieszka w Jakubowicach, nie na Czechowie. Że też znajduje pan czas na te autonarracje tutaj…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.03.2025

GDDKiA zapowiada, że do 2030 wybuduje wszystkie drogi ekspresowe w województwie (mapy)

Aż 14,5 mld złotych wydadzą drogowcy na dokończenie wszystkich dróg…

5 minut czytania

03.03.2025

Lubelskie city obok Dworca Lublin. Pięć potężnych wież i galeria handlowa

Szykuje się radykalna zmiana otoczenia Dworca Lublin. Jedna z firm…

5 minut czytania

04.02.2025

Lex deweloper przy Wojciechowskiej w opałach. Polfa protestuje, sąd uchyla decyzję środowiskową

Nie ma zielonego światła dla budowy potężnego osiedla na 662…

3 minuty czytania

31.01.2025

Przedłużenie Lubelskiego Lipca ’80 jednak później. Jest nowy termin końca budowy

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zgodził się na przesunięcie terminu…

2 minuty czytania

20.01.2025

10 firm chce przebudować al. Unii Lubelskiej. Miasto może sporo zaoszczędzić

Znacznie poniżej kosztów, na jakie szykował się Zarząd Dróg i…

6 minut czytania

31.12.2024

Bitwa pod Arkadami ma się zakończyć rozejmem spółki z miastem. Będzie gdzie zjeść i zaparkować

Jeśli chodzi o długość i zawiłość procesu inwestycyjnego związanego z…

5 minut czytania

11.12.2024

Przez lata działała tu fabryka wag, potem był sklep z czekoladami, teraz będą mieszkania

Z dawnych zabudowań przy ul. Lubartowskiej 62 ostała się jedynie…

8 minut czytania

29.11.2024

Stadionowa odyseja: sam parking miał kosztować 400 mln zł, problem z wałami i zasilaniem. A projektant zarzuca miastu brak dobrej woli

Naliczamy kary umowne projektantowi nowego stadionu żużlowego, bo nie wyrobił…