Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  10.06.2024 17:23

Budka bez Cugowskiego, a wejściówek na koncert jak na lekarstwo

Udostępnij

Miejsc siedzących jest tysiąc, bezpłatnych wejściówek czterysta, ale do mieszkańców trafiło tylko dwieście. Stojący w długiej kolejce odeszli dziś z kwitkiem, ale miasto obiecuje im to wynagrodzić. Zapowiada, że koncert zostanie powtórzony.

W najbliższą sobotę, 15 czerwca, miasto zaprasza na jubileuszowy koncert Budki Suflera „Czarodzieje i hipisi”. W Muszli Koncertowej im. Romualda Lipki w Ogrodzie Saskim zespół będzie świętował 50-lecie swojej działalności muzycznej. Wydarzenie jest bezpłatne, ale na miejscach dla publiczności zasiądą tylko osoby z wejściówkami.

Choć w muszli jest tysiąc miejsc siedzących, to urzędnicy rozdali tylko 200 wejściówek. Można je było zdobyć dziś w w Wydziale Kultury UM Lublin od godz. 11:30. Po godz. 9 na rynku stała już długa kolejka. O godz. 11:25 bezpłatnych biletów już nie było.

Z uwagi na bardzo dużą liczbę oczekujących osób, w tym grupę osób starszych, wydawanie wejściówek rozpoczęto kilkanaście minut wcześniej – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza. Pierwotnie zakładano, że każda osoba będzie mogła dostać do czterech wejściówek, ale ze względu na duże zainteresowanie urzędnicy wydawali tylko po dwie.

Długa kolejka po nic

W kolejce ustawiło się sporo osób. Wiele z nich odeszło z kwitkiem. W internecie nie kryją wściekłości i rozczarowania. – To jest skandal. Pod urząd przyszło chyba ponad 500 osób, a biletów było kilkadziesiąt – pisze Janusz.

Kolejka pod Bramę Krakowską. Zaczynają wydawać bilety. 22 osoby zostały obsłużone i większość z nich dostała po dwa bilety, parę po trzy bilety lub cztery. I bilety się skończyły. Wszyscy mają iść do domów. Zastępca dyrektora placówki mówił że wydał 220 biletów tego poranka – relacjonuje Kuba.

– Łącznie rozdysponowano ponad 200 wejściówek – tłumaczy Anna Czerwonka. Z całej puli ok. 400 wejściówek część odebrał dzisiaj również zespół, do dystrybucji we własnym zakresie. Tym samym część wejściówek otrzymały osoby oczekujące w kolejce po bilety bezpośrednio od członka zespołu Budki Suflera.

Co się stało z pozostałymi 600 wejściówkami? Trafiły do Radia Lublin i TVP Lublin, gdzie można je wygrać na antenie. Sto dostał Ośrodek Inicjatyw Twórczych Rozdroża (współorganizator imprezy), który ten pakiet też już rozdał. Najwięcej wzięła Budka, która rozprowadza je swoimi kanałami.

Część osób zastanawia się też czy Muszla Koncertowa nie jest za mała na takie wydarzenie. – Brak szacunku, rzekłbym policzek dla zespołu – ocenia lokalizację koncertu na grupie Uroczy Lublin Ireneusz. Ale właśnie taką lokalizację wybrali świętujący jubileusz muzycy.

Z uwagi na swojego patrona – Romualda Lipko, założyciela i wieloletniego lidera zespołu, była naturalnym miejscem do organizacji tego wydarzenia – argumentuje też Anna Czerwonka z Ratusza.

W 2014 roku na koncercie pożegnalnym zespołu na placu Zamkowym pojawiło się 30 tys. osób. Czy 10 lat później fanów Budki Suflera jest 30 razy mniej? Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że na scenie nie pojawi się Krzysztof Cugowski, który kilka lat temu rozstał się z zespołem. Wystąpią za to: Natalia Niemen, Józef Skrzek, Antymos Apostolis, Andrzej Zieliński, Zbigniew Hołdys, Maciej Balcar, Ryszard Poznakowski.

Będzie drugi koncert

Co ważne – wejściówki na koncert Budki obowiązują tylko na miejsca siedzące w Muszli Koncertowej. Osoby bez biletów też będą mogły uczestniczyć w imprezie, ale będą musiały stać obok.

Pod falą krytyki miasto zdecydowało się też zorganizować drugi koncert. – Przykro nam, że nie wszystkie osoby, mimo poświęconego czasu, otrzymały zaproszenia na wydarzenie. W związku z ogromnym zainteresowaniem sobotnim koncertem, Miasto Lublin podjęło wspólnie z zespołem decyzję o organizacji drugiego koncertu, który odbędzie się w poniedziałek (17 czerwca) – poinformowała dziś po południu Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta. O szczegółach dystrybucji wejściówek na dodatkowy koncert urząd ma poinformować w tym tygodniu.

Szczęściarze w dobie kryzysu

Budka Suflera ma sporo szczęścia, że koncert w ogóle się odbędzie. Tego szczęście nie miały w ostatnim czasie inne kulturalne wydarzenia. Na Nocy Kultury nie zagrał Kraków Street Band (mimo podpisanej umowy z zespołem). W lipcu nie odbędzie się Lublin Jazz Festiwal. Organizowany przez Ośrodek Rozdroża festiwal muzyczny KODY został przeniesiony na jesień, a coroczny Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City odbędzie się najpierw w Krakowie, a dopiero jesienią zawita do Lublina.

– Samorząd ma problemy finansowetłumaczył cięcia w kulturalnym życiu miasta Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury, gdy pisaliśmy o odwoływanych imprezach.

Na letni program artystyczny w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim miasto przekazało Ośrodkowi Rozdroża 200 tys. zł.

Na zdjęciu: Wiele osób czekało na bezpłatne wejściówki na jubileuszowy koncert Budki Suflera. Część odeszło z kwitkiem. (Fot. Michał Makowski/ Zarząd Dzielnicy Stare Miasto)

3 odpowiedzi na “Budka bez Cugowskiego, a wejściówek na koncert jak na lekarstwo”

  1. filc pisze:

    Droga Redakcjo, jako osoba prawna tj.”Fundacja Wolności” powinniście zająć się tą sprawą i złożyć zawiadomienie do Prokuratury. Żeby osoby odpowiedzialne za ten cyrk poniosły konsekwencje. Bo to jest kpina zarówno z ludzi, jak też z samego regulaminu czy warunków, które zostały ustalone przez organizatora i instytucję mająca „zarządzać” wejściówkami do rozdania.

  2. . pisze:

    Potężna porażka Ratusza w Lublinie. „Dworzec Lublin” przegrał w plebiscycie.
    https://www.facebook.com/lublin112/posts/pfbid0cUnGkpYpbAGNw3KCWJz5DoQGgjgrjRBtNLh8z2dkCs4Dp65Q7E52mgcfxfY8t5dAl?locale=pl_PL
    Będzie cisza jak makiem zasiał na ratuszówkach 🙂

  3. kronikidewelorozwoju pisze:

    Dla „plebsu” dziadogrodzkiego głodnego „kultury” zabrakło nawet mocno nieświeżej kiełbasy (jak zgaduję – finansowanej z dziadogrodzkiej kasy – nie czas schodzić ze sceny, kiedy można łatwo dochałturować parę ostatnich groszy do emerytury, a leming dziadogrodzki zaklaszcze jak tresowana foczka, kiedy popłyną znane do bólu nuty).
    PS. Kiedy następny jubileusz primadonny Beaty? Wydział Kultury i Sztuki już gromadzi fundusze na uczczenie?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *