Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  06.12.2022

Bloki na Goździkowej coraz bliżej

Udostępnij

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył dwie sprawy dot. budowy bloków przy Goździkowej. Pierwsza nie była pomyślna dla dewelopera, druga już tak.

Chodzi o wybudowanie czterech bloków przy ul. Goździkowej 11. Aktualnie znajduje się tam opuszczone gospodarstwo rolne i dawne pola. W najbliższej okolicy znajdują się wyłącznie niskie domki jednorodzinne o wysokości do ok. 6 metrów. Mimo to ratuszowi urzędnicy wydali dla tej działki decyzję o warunkach zabudowy dopuszczającą zabudowę dwa razy wyższą. Taką zgodę aktualnie posiada spółka GP Paszkowski.

Na goździkowej zamiast zabudowy gospodarczej miałyby powstać bloki.

Fundacja Wolności wchodzi do gry

O unieważnienie tej decyzji wnosiła Fundacja Wolności. Fundacja wskazywała, że taka zabudowa nie pasuje do otoczenia. Podkreślała, że tak w trakcie wydawania decyzji urzędnicy w sposób nieuprawniony rozszerzyli obszar analizy urbanistycznej, tak by objąć oddalone o kilkaset metrów bloki położone za ul. Dożynkową. Wskazała, że podjęta decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Z zarzutami Fundacji zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniając decyzję.

Z tym nie zgodził się deweloper. W skardze do sądu wskazywał, że wszystko było zgodnie z prawem. Zarzucał także, że Fundacja Wolności nie była uprawniona do zainicjowania postępowania a za unieważnieniem decyzji nie przemawia interes publiczny. A tylko w takim przypadku SKO mogłoby unieważnić decyzję z wniosku fundacji.

Sąd: wuzetka wydana z rażącym naruszeniem prawa

Dziś skargę dewelopera rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd w całości nie zgodził się z zarzutami dewelopera. Skład orzekający podkreślił, że urzędnicy Urzędu Miasta Lublin popełnili błąd logiczny rozszerzając obszar analizy urbanistycznej. Z obszaru jednolitej zabudowy jednorodzinnej, uczynili obszar o zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Jak podkreśla sąd: zabieg ten miał na celu wyłącznie dopasowanie się do oczekiwań dewelopera. Sąd podkreślił, że gdyby obszar analizowany był zgodny z prawem, to wyniki byłyby zgoła odmienne. Wtedy deweloper nie dostałby zgody na budowę tak wysokich bloków.

Sąd nie zgodził się też z zarzutami dewelopera, że Fundacja Wolności nie mogła wszcząć postępowania. Zdaniem sądu SKO szczegółowo uzasadniło dlaczego wniosek fundacji był dopuszczalny. Sąd wskazał, że decyzję można unieważnić tylko, gdy przemawia za tym interes publiczny. Tym w szczególności jest troska o ład przestrzenny. Niezależnie od tego sąd podkreślił, że SKO wszczęło postępowanie po wniosku Fundacji, jednak uczyniło to z urzędu.

Budować już mogą

Pół godziny później deweloper zasiadał w sądowych ławach już nie w charakterze skarżącego a u boku Wojewody. Skargę na Wojewodę złożyli sąsiedzi inwestycji przy Goździkowej, którzy domagają się unieważnienia pozwolenia na budowę czterech bloków (w oparciu o unieważnioną wuzetkę). Tutaj sąd stanął po stronie Wojewody. Skład sędziowski wskazał, że unieważnienie pozwolenia na budowę może się domagać wyłącznie strona, a sąsiedzi inwestycji, zgodnie z Prawem Budowlanym, takimi nie są. O unieważnienie pozwolenia na budowę nie mogła wnioskować Fundacja Wolności, gdyż udział organizacji społecznych jest wyłączony w Prawie Budowlanym.

W efekcie spółka GP Paszkowski, choć nie ma decyzji o warunkach zabudowy może budować bloki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.09.2023

ZANAGATE Z kim prezydent jednak nie szusował i jak mąż głównej urbanistki dowiedział się o akcji CBA

Krzysztof Żuk przekonywał przed sądem, że spotkanie inwestorem ze Słowacji…

3 minuty czytania

11.09.2023

Inna spółka, nowa koncepcja. Biurowiec przy Peowiaków będzie wyglądał inaczej

Przy Peowiaków 13a, gdzie jeszcze rok temu działał pub Billa,…

4 minuty czytania

05.09.2023

ZANAGATE. Prezydent Krzysztof Żuk miał dziś zeznawać w sprawie afery Piotra Kowalczyka

Mimo że dziś w budynku sądu pojawili się wszyscy świadkowie,…

10 minuty czytania

29.08.2023

Jak w Białej Podlaskiej powołano spółkę z udziałem skarbu państwa i członków rodzin polityków PiS

Żona posła PiS, syn senatora PiS, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego…

< 1 minuty czytania

25.08.2023

Top 10 najbardziej wpływowych osób w Lublinie

Kto tak naprawdę rządzi w Lublinie? Wytypowaliśmy dziesięć osób, które…

3 minuty czytania

21.08.2023

Wielkie osiedle powstaje w okolicy nowego dworca. Całe na wynajem

Rozpoczęła się budowa blokowiska u zbiegu Krochmalnej i Cukrowniczej. W…

4 minuty czytania

12.08.2023

Szukamy szklanych domów z drewna. W Lublinie miała je postawić państwowa spółka

Państwowa spółka Polskie Domy Drewniane miała wybudować niemal 12 tysięcy…

3 minuty czytania

16.07.2023

Lex developer na Czechowie. Dwa duże bloki mogą powstać na tyłach Auchan

Jeden z większych lubelskich deweloperów – Lalak Development – przymierza…