Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  16.11.2021

Będzie solidna podwyżka dla prezydenta. Dla radnych też

Udostępnij

Od trzech lat Krzysztof Żuk zarabia 12 250 złotych. Czy dzięki zmianie przepisów będzie mógł dostawać co miesiąc nawet ponad 9 tys. zł więcej? Wszystko w rękach radnych – przede wszystkim jego własnego klubu

Możliwość, a nawet obowiązek podwyższenia pensji prezydentowi daje rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października tego roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Pensja prezydenta może teraz wynieść maksymalnie 21 485 zł (według kalkulatorów wynagrodzeń dostępnych w Internecie daje to około 15 tys. zł na rękę). Na takie zarobki składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny w wysokości 30 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Wynagrodzenie prezydenta nie urośnie jednak z automatu. – Inicjatywa uchwałodawcza w tym zakresie przysługuje przewodniczącemu rady miasta, komisjom rady lub grupie co najmniej trzech radnych. Decyzję o zmianie wynagrodzenia prezydenta podejmuje Rada Miasta w drodze uchwały – przekazała Jawnemu Lublinowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.

Czy na najbliższą czwartkową sesję przewidziane jest głosowanie w tej sprawie? Przewodniczący RM Jarosław Pakuła (klub radnych Krzysztofa Żuka) w poniedziałek przekazał nam, że na razie nie dotarł do niego żaden projekt uchwały w tej sprawie, czy to z komisji czy od grupy radnych.

– W przypadku prezydenta Lublina obecna pensja to zbyt mała kwota dla osoby, która zarządza 3 miliardami złotych budżetu rocznie (przyszłoroczny według złożonego w poniedziałek projektu ma wynieść około 2,7 mld zł po stronie wydatków – red.). – Jestem zdania, że prezydenci największych miast powinni zarabiać maksymalną kwotę przewidzianą w ustawie.

Radni tak naprawdę nie mają wyjścia i muszą podnieść Żukowi zarobki. – Według przepisów minimalne wynagrodzenie prezydenta nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego – dodaje przewodniczący Pakuła.

Zakładając maksymalną podwyżkę, Żuk zarabiałby o 9235 zł więcej. Z przegłosowaniem nowej stawki dla prezydenta nie będzie problemu, gdyż jego klub ma zdecydowaną przewagę liczebną nad opozycyjnym PiS. W przypadku zastępców prezydenta nowa maksymalna pensja może wynieść 20 445 zł. – Decyzję o zmianie wynagrodzenia swoich zastępców podejmuje prezydent. Na chwilę obecną nie ma decyzji w tym zakresie – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Według ostatniego oświadczenia majątkowego prezydent Lublina w zeszłym roku miał dochody wynoszące w sumie ok. 260 tys. zł. Złożyły się na nie m.in. pensja w Ratuszu, Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji (Żuk prowadzi w niej wykłady) oraz z tytułu praw autorskich i umów o dzieło.

Żeby nie było szantażu

Piotr Breś, klub radnych Prawo i Sprawiedliwość: – Prezydent Lublina powinien zarabiać na tyle dużo, żeby nie mógł być szantażowany przez deweloperów czy inne duże firmy, by pod ich dyktando zmieniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, czy dostawać korzystne warunki zagospodarowania. Poza tym to jest kuriozalna sytuacja, że prezydent zarabia mniej od prezesów miejskich spółek czy swoich zastępców albo niewiele więcej niż wójtowie dużo mniejszych gmin. Dlatego nie będę miał problemu, żeby zagłosować za podwyżką dla Krzysztofa Żuka – mówi radny Breś.

Radni też odczują poprawę w kieszeni


Jeśli chodzi o wynagrodzenia radnych, to maksymalna wysokość ich diet wynosi teraz 1,5-krotność tzw. kwoty bazowej wynoszącej 1789,42 zł. Daje to 2684,13 zł (32,2 tys. zł rocznie) i wszyscy radni Rady Miasta Lublin dostają co miesiąc taką dietę, pomniejszoną o ewentualne nieobecności na sesjach i komisjach. Po zmianie przepisów maksymalna wysokość diety nie może przekroczyć 2,4-krotności kwoty bazowej, tj. 4294,60 zł (51,5 tys. zł). W przypadku zmiany wysokości diet radnych nie będzie potrzebna nowa uchwała RM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.05.2024

Duże zmiany w Ratuszu. Prezydent wymienia swojego zastępcę i mebluje miejską spółkę

Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin, zastąpi na stanowisku wiceprezydenta Artura…

7 minuty czytania

25.05.2024

Oskarżana o mobbing była dyrektorka SP nr 52 dostała pracę w innej szkole. Uczy przyrody

Małgorzata Stacharska odeszła na emeryturę w atmosferze skandalu – nauczyciel…

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

4 minuty czytania

26.04.2024

Koniec z podatkowymi zwolnieniami dla przedsiębiorców z Lublina. Tymi na remonty zabytków

Przez 30 lat przedsiębiorcy w Lublinie mogli nie płacić podatku…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…