Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  04.01.2024

Będzie minus 20 stopni, a na granicy długie kolejki tirów

Udostępnij

W najbliższych dniach temperatury spadną mocno poniżej zera. Tymczasem w kolejkach do przejść granicznych z Ukrainą stoją setki ciężarówek. W Dorohusku i Hrebennem administracja rządowa ma zapewnić kierowcom ciepłe posiłki i gorące napoje.

Kolejki to efekt protestu polskich przewoźników, którzy czekają aż ich postulaty zostaną spełnione. Domagają się m.in.wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego. Chcą także zawieszenia licencji dla firm, które powstały już po wybuchu wojny na Ukrainie.

W czwartek na przejście graniczne w Medyce na Podkarpaciu wrócili protestujący rolnicy. Oni z kolei domagają się m.in. dopłat do kukurydzy. Akcja przewoźników trwa także na przeprawach w naszym województwie. Ciężarówki jadące w stronę terminali są przepuszczane tylko co jakiś czas. To sprawia, że kolejki tirów ciągną się kilometrami.

Idzie duży mróz

Tymczasem nadchodzi siarczysty mróz. – W najbliższych dniach spodziewamy się powrotu zimy z silnym mrozem i opadami śniegu. Spływ mroźnej masy powietrza z północy Europy spowoduje duże spadki temperatury, nocami nawet do –21°C, –18°C, zwłaszcza na północnym wschodzie i na krańcach południowych kraju – alarmuje IMGW.

Zgodnie z prognozą na najbliższe dni zacznie się robić coraz zimniej w sobotę. Na niedzielę prognozowany jest istny atak mrozu.

W nocy z soboty na niedzielę spadek temperatury na północnym wschodzie do -18°C. Temperatura maksymalna od -11°C na północnym wschodzie, około –4°C, -2°C w centrum i na południu, do 1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni – prognozują eksperci i dodają, że w nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewany jest spadek temperatury na północnym wschodzie nawet do -21°C. – Temperatura w dzień od –13°C, –11°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około -8°C, -6°C na przeważającym obszarze, do 0°C na północnym zachodzie – czytamy w opublikowanej właśnie prognozie.

To nie koniec, bo zimno będzie także we wtorek. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatury na północnym wschodzie i na południu Polski mogą spaść do -20°C. W dzień będzie maksymalnie od -10°C w rejonach podgórskich Karpat, około -5°C w centrum, do 2°C nad morzem.

W środę już cieplej, bo „tylko -7 stopni”, a w czwartek zaledwie  -4°C na południu i  3°C na północy.

Mróz w kolejce

Te mroźne dni będą straszne zwłaszcza dla kierowców stojących w kolejkach do granicy polsko-ukraińskiej. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zapowiada, że podejmie działania przed przejściami granicznymi. Wspólnie z lokalnymi samorządami rządowa administracja ma zapewnić kierowcom ciepłe posiłki i gorące napoje.

W Dorohusku samochód Ochotniczej Straży Pożarnej będzie jeździł wzdłuż kolejki i proponował pomoc żywnościową, natomiast w Hrebennem pomoc będzie udzielana w dwóch punktach, gdzie kierowcy będą się mogli również ogrzać w przygotowanych namiotach. Punkty te są zlokalizowane w miejscowości Potoki oraz na parkingu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w miejscowości Święcie – inormuje dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW w Lublinie Jarosław Szymczyk.

Krajowa Administracja Skarbowa, która zwykle podaje, jak długo trzeba czekać na wyjazd z Polski od ostatnich dni listopada – kiedy rozpoczął się protest – tego nie robi. Przyznaje, że obecnie nie da się tego oszacować.

Na zdjęciu: Grudzień 2023. Rolnicy protestujący w Medyce. Właśnie wrócili na granicę

Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Jedna odpowiedź do “Będzie minus 20 stopni, a na granicy długie kolejki tirów”

  1. Chwd pisze:

    Aj waj, giewalt – idzie mroz, wiec upainscz kierowcy zmarzna! A nie zainteresujecie sie, ze ten sam mroz da sie we znaki Polakom protestujacym na granicach? A co z POLSKIMI kierowcai, stojacymi w korkach po drugiej stronie granicy?! Jakos nie slychac, zeby milosierne ukraki spieszyly chocby z herbata! „Dziennikarze”, walcza z dezinformacja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły