Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  15.04.2023 12:00

Aqua Lublin. Dach przecieka, ale „jest bezpieczny”

Udostępnij

Konstrukcja z drewna klejonego podtrzymująca dach Aqua Lublin wygląda coraz gorzej. MOSiR zlecił ekspertyzę. Dobra wiadomość: dach nie zagraża użytkownikom. Zła: ma uszkodzenia i wymaga remontu. Winny jest m.in. przeciekający dach.

Aqua Lublin otwarto w 2015 roku. Główną część kompleksu stanowi 50-metrowy basen olimpijski z ruchomym dnem. Poza basenami w obiekcie są miejsca do ćwiczeń, siłownia i fitness.

W związku z pogarszającym się stanem konstrukcji dachowej z drewna klejonego, MOSiR zlecił wykonanie ekspertyzy. Badanie miało dać odpowiedź czy liczne zacieki wpływają na jej stan. Ekspertyzę wykonał Marcin Samborski z Lublina. Wniosek: konstrukcja jest w dobrym stanie, ale wymaga prac zabezpieczających, a miejscami wzmacniających.

Klienci Aqua Lublin mogą czuć się absolutnie bezpieczni. Z ekspertyzy jasno wynika, że ogólny stan dachu jest dobry – zapewnia rzecznik prasowy MOSiR „Bystrzyca” Miłosz Bednarczyk. Dodaje, że usterki są „wadami eksploatacyjnymi”, a nie wadami konstrukcyjnymi.

Nie zagraża, ale wymaga napraw

W toku oględzin potwierdzono zacieki i przebarwienia, jednak problem dotyczy małej ilości elementów. Zdaniem autora ekspertyzy winne są nieszczelności dachowe i kondensacja pary wodnej. Jak podkreśla Marcin Samborski, należy wziąć pod uwagę połączenie szkodliwych czynników jakimi są: podwyższona temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza z zawartością wysokiego stężenia soli. Oznacza to, że choć uszkodzeń jest niewiele, to naprawy są konieczne. Ich brak tylko pogorszy stan konstrukcji i konieczna może być wymiana uszkodzonych elementów.

W części basenów rekreacyjnych problem sprawiają głównie dwa dźwigary (główne elementy utrzymujące dach), które uległy rozwarstwieniu w wyniku zawilgocenia. Tutaj ekspert zaleca wypełnienie ubytków. W przypadku jednego dźwigara poza wypełnieniem ubytków zalecono metodę naprawczą przez „zszycie” powstałych rozwarstwień. Jak wskazuje autor ekspertyzy w spękaniach szybko mogą powstać ogniska korozji biologicznej i zagrzybienie.

Silne zacieki i przebarwienia strefy podporowej dźwigara pomiędzy basenem olimpijskim a widownią

W wyniku uszkodzeń po jednym dźwigarze w części basenów rekreacyjnych, basenu olimpijskiego i starego basenu wymaga wzmocnienia w strefie przypodporowej. Autor ekspertyzy wskazuje, że należy wykonać wzmocnienie przy użyciu taśm z włókna węglowego.

Dźwigar pomiędzy basenem olimpijskim a widownią ma już początki korozji biologicznej i rozwoju grzyba. Punktowe rozwarstwienia miałoby być uszczelnione i „zszyte”

W części basenów olimpijskich na płatwiach położonych w części zapleczowej dostrzeżono korozję biologiczną. To na nich opiera się konstrukcja dachu.

W pozostałej części basenu olimpijskiego stan większości konstrukcji dachowej jest bardzo dobry – część znajdująca się bezpośrednio nad basenem olimpijskim nie wymaga żadnych prac.

Tu przecieka woda, tam za dużo słońca

W części starego basenu ekspert wskazał, że winnym uszkodzeń jest przeciekający dach. Gołym okiem widać korozję na łączeniach blach dachowych i ślady po wodzie spływającej po drewnianych dźwigarach. Podobne nieszczelności mogą występować w części basenów rekreacyjnych, choć tutaj ekspert zalecił obserwacje, by potwierdzić przeciekanie dachu.

Problemy nie ominęły także części „suchej” – nad siłownią, na której znajduje się świetlik. Zdaniem eksperta widoczne na dźwigarach przebarwienia mogą być efektem promieniowania słonecznego, gdyż obserwuje się je głównie od strony południowej. – Z uwagi na złożoną logistykę i organizację prac, przyjąć należy do ponownej impregnacji wszystkie elementy w obrębie świetlika, niezależnie od ich stanu technicznego – podsumowuje ekspert.

Nad siłownią dźwigary wyblakły od zbytniego nasłonecznienia. To osłabia warstwę ochronną i zwiększa podatność konstrukcji na dalsze uszkodzenia
Źródło: Krzysztof Kowalik
W lewym górnym rogu widać zacieki w strefie przypodporowej jednego z dźwigarów nad częścią starych basenów

MOSiR czeka na pieniądze na remont

Ekspert wskazuje, że najpilniejsze są prace przy uszczelnieniu dachu. Powinny być wykonane w ciągu 2 lat. Choć uszkodzenie jest pewne w jednej części, a w drugiej potencjalne, to zasugerowano uszczelnienie całego dachu. Na wszelki wypadek.

O rok dłużej można poczekać z naprawą uszkodzonych dźwigarów – wypełnieniem ubytków i wzmocnieniem elementów przy podporach. W ciągu 5 lat elementy drewniane powinny przejść impregnację. Tutaj pracami należy objąć wszystkie elementy, z wyjątkiem tych nad basenem olimpijskim.

Sugestie wynikające z ekspertyzy będą sukcesywnie realizowane, zgodnie ze wskazanymi w niej terminami – informuje mnie Bednarczyk.

Zdaniem MOSiR jest za wcześnie na wskazywanie konkretnych terminów i, tym bardziej, kosztów planowanych prac. Pieniądze na prace trzeba będzie przewidzieć w budżecie miasta. Decyzję o tym podejmie Rada Miasta.

3 odpowiedzi na “Aqua Lublin. Dach przecieka, ale „jest bezpieczny””

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Będzie kolejny „abonament” dla zaprzyjaźnionego fuchmistrza. Podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich pozostałych „inwestycji”, który wyszły spod batuty Rozwijacza z Jakubowic.

  2. guyg pisze:

    a zbite lustra na silowni na co czekaja ?

  3. Marek pisze:

    Są jeszcze popękane szyby kopuły nad „rwącą rzeką”. Nie wygląda to ciekawie i wzbudza niepokój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minut czytania

13.08.2024

Był las, będzie strzelnica. Bo wójt dogadał się z narodowcami

Drzewa wycinano nawet nocą i w ciągu kilku dni las…

2 minuty czytania

06.08.2024

Mieli sędziować mecz Dynamo Kijów – Rangers FC, ale w nocy pijanych ze znakiem zgarnęła policja

Skandal przed meczem eliminacyjnym do Ligii Mistrzów. Polscy sędziowie, którzy…

2 minuty czytania

24.07.2024

Prezes MOSiR Bystrzyca zrezygnował ze stanowiska. Znalazł lepiej płatną posadę

Marek Spuz vel Szpos nie jest już szefem Miejskiego Ośrodka…

6 minut czytania

20.07.2024

Motor Lublin gra w Ekstraklasie, a karnety na mecze niemal najdroższe w lidze

Motor Lublin awansował, ale musi teraz pokazać, że w Ekstraklasie…

5 minut czytania

18.07.2024

Klub miliardera na dużym minusie. Ale w ekstraklasie Motor Lublin może dokopać się do fortuny

– Czasem dziennikarze pytają, kiedy zacznę zarabiać na Motorze. Odpowiadam,…

4 minuty czytania

16.07.2024

Motor Lublin wkracza do Ekstraklasy, a kibice pytają: będzie czym wrócić z Areny?

AKTUALIZACJA Niedzielny mecz Motoru Lublin z Rakowem Częstochowa zakończy się…

8 minut czytania

26.06.2024

Ratusz widzi tu stadion i loże dla VIP-ów, a specjaliści chronione gatunki

Inwentaryzacja wykazała duże zróżnicowanie gatunkowe oraz stosunkowo wysoką wartość przyrodniczą…

4 minuty czytania

20.06.2024

Euro 2024. W końcu wiadomo, jakie mecze pokaże strefa kibica w Lublinie

Tydzień po rozpoczęciu Euro 2024, ale w końcu jest –…