Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  26.09.2024 10:28

Alejki, ławki i więcej roślin. Na tyłach pomnika Kaczyńskiego szykują się zmiany

Udostępnij

Jest pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, obok stoi pomnik Lecha Kaczyńskiego, ale skwer nazwę zawdzięcza arcybiskupowi lubelskiemu Józefowi Życińskiemu. Po okresie zapomnienia to miejsce ma przejść metamorfozę. O ile tym razem uda się znaleźć wykonawcę.

W ostatnich latach o skwerze abp. Życińskiego, sąsiadującym z placem Teatralnym przed CSK, głośno było w grudniu 2022 roku przy okazji usunięcia z cokołu figury ks. Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stało się to w zaledwie cztery lata od oficjalnego odsłonięcia pomnika, w setną rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na KUL. Wybuchł skandal, bo przeciwny demontażowi był arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego (miał stanąć na dziedzińcu KUL – red.), założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach – przekazał wówczas rzecznik kurii ks. Adam Jaszcz.

Decyzja o demontażu miała jednak drugie dno. Bo równolegle trwały zabiegi o wydanie warunków zabudowy dla pomnika Lecha Kaczyńskiego, o które starała się Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin. Dwa miesiące później Urząd Miasta Lublin wydał wuzetkę dla pomnika tragicznie zmarłego prezydenta RP, a już w kwietniu pomnik Radziszewskiego wrócił na swój cokół.

Jest zielono, ma być stylowo

Sprawa obu pomników zdążyła już przycichnąć i skwer Życińskiego znów popadł w zapomnienie. Mimo że codziennie w jego pobliżu przechodzą setki jeśli nie tysiące lublinian, to mało kto zatrzymuje się tu na dłużej. Powód jest prosty – choć miejsce jak najbardziej zachęca do wypoczynku, bo położone jest w cieniu wiekowych drzew, to nie ma tu nawet jednej ławeczki. Ratusz chce to zmienić, ma nawet na to pieniądze i koncepcję, jednak na razie nie może znaleźć wykonawcy na przebudowę skweru. Już raz, w maju tego roku, szukał odpowiedniej firmy. Zgłosiła się jedna, Garden Designers z Lublina, ale zaproponowana przez nią w przetargu stawka – prawie 1,45 mln zł, była dużo za duża w stosunku do tego, co w budżecie przeznaczył urząd (1 mln zł). Dlatego w czerwcu postępowanie zostało unieważnione.

Miasto wraca do tematu i we wrześniu ogłasza drugi przetarg. Założenia i budżet się nie zmieniają: „Nowo projektowana przestrzeń ma zachęcać do odpoczynku w tym miejscu oraz oferować stylowe miejsce wytchnienia i relaksu” – czytamy w dokumentacji projektowej. Istniejące alejki mają zostać poprawione, pojawią się też nowe – wszystkie będą o nawierzchni granitowej, nawiązując tym samym do placu Teatralnego przed CSK. Zainstalowanych zostanie dziewięć ławek parkowych z oparciami, kosze na odpadki, tablica informacyjna o założycielu KUL, a cały teren oraz pomnik ks. Radziszewskiego oświetlony. Wszelkie zastosowane materiały mają być wysokiej jakości, gdyż skwer – wpisany w rejestr zabytków – ma pełnić funkcję reprezentacyjną.

Pojawi się także nowa zieleń, przede wszystkim niska, bo drzew w tym miejscu już jest dużo. Zaplanowano posadzenie czterech klonów pospolitych, a przy alejkach 152 hortensji i 1712 sztuk barwinka.

Otwarcie ofert na przebudowę skweru abp. Życińskiego zaplanowano na 7 października.

Na zdjęciu: Miasto chce, by po remoncie skwer pełnił funkcję reprezentacyjną. Fot. Krzysztof Wiejak

2 odpowiedzi na “Alejki, ławki i więcej roślin. Na tyłach pomnika Kaczyńskiego szykują się zmiany”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Wyciachać drzewa, żeby użytkowników reprezentacyjnego dla dewelo-kultury kloca tebewałowo-hamiscowego uraczyć pełnym widokiem na pomnik ich „ulubieńca”.

  2. Grzegorz Ossowiecki pisze:

    Kto to jest ten Kaczyński?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *