Wesprzyj Kontakt

Przekaż nam 1,5 procent – KRS 0000428743 cel szczegółowy: Jawny Lublin

Od lewej od góry: Sławomir Skomra, Krzysztof Wiejak, Krzysztof Jakubowski, Agnieszka Mazuś, Michał Dybaczewski, Krzysztof Kowalik.

1,5 procent podatku na Jawny Lublin

Jawny Lublin to niezależny portal informacyjny, wydawany przez Fundację Wolności. Nie zamieszczamy komercyjnych reklam, nie bierzemy pieniędzy od samorządów. Utrzymujemy się z darowizn od Czytelników, 1,5 procent podatku i grantów.

Patrzymy na ręce politykom, urzędnikom, deweloperom, aby dostarczyć Ci najważniejszych informacji. Wesprzyj nas, przekaż nam 1,5 proc. podatku, abyśmy pracowali dla Ciebie i w Twoim interesie.

To był dobry rok

Rok 2024 był dla nas udany. Wzmocniliśmy redakcję, jesteśmy coraz popularniejsi w sieci, cytują nas duże mainstreamowe portale. Sięgamy po tematy, których inne lokalne gazety unikają. Możemy to robić, bo jesteśmy niezależni od biznesu, polityków i samorządów. Możemy to robić, bo nie walczymy o clickbaity i sztucznie generowane zasięgi.

Nasza praca była wielokrotnie nagradzana. Na początku 2024 roku w konkursie Local e-Journalism Awards 2023 organizowanym przez Stowarzyszenie Mediów Lokalnych zostaliśmy

W konkursie SGL Local Press 2023 organizowanym przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych – I miejsce w kategorii Reportaż Prasowy zajął artykuł „Kampania z papieżem” po okręgu wyborczym spadochroniarza z Wołomina. Pieniądze dały spółki Skarbu Państwa”, a w kategorii Publicystyka nominowany był tekst Krzysztofa Kowalika „Wróćmy do rzetelnej debaty ws. Górek Czechowskich„.

Pod koniec 2024 naszą pracę zauważyło jury największego konkursu prasowego w Polsce. Artykuł „Przedsiębiorcy z Wilkołaza: Biedronka nas dobije. Kuria: My jej nie zbudujemy” był nominowany do nagrody Grand Press 2024 w kategorii Dziennikarstwo lokalne i regionalne.

A z czego najbardziej jesteśmy dumni my sami? W wyniku wielomiesięcznego dziennikarskiego śledztwa dowiedliśmy, że aż pięć radnych z klubu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka mieszka poza miastem, co powinno skutkować utratą mandatów w Radzie Miasta. Jako pierwsi opisaliśmy aferę związaną z wykładowcą UMCS – znany prawnik może zostać wyrzucony z uczelni po skardze studentów.

Nazwa naszego portalu wielokrotnie pojawiała się w ogólnopolskich mediach – dziennikarze opisujący aferę finansową Janusza Palikota powołują się na ustalenia Jawnego Lublina. Nikt tak dokładnie jak my nie prześwietlił alkoholowych biznesów byłego polityka. A pod koniec grudnia udało nam się wydać papierową gazetę w nakładzie 10 tys. egzemplarzy – z czego blisko 9 tys. gazet trafiło do skrzynek pocztowych mieszkańców Lublina.

Wszystko to mogło się wydarzyć w dużej mierze tylko dzięki finansowemu wsparciu naszych Czytelników.

Wspierają nas także grantodawcy, którzy cenią wolność słowa, niezależność i rozwój mediów lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Od 1 grudnia 2023 do 30 czerwca 2024 nasza działalność była współfinansowana przez Journalismfund  w ramach projektu „ Lublin more transparent” realizowanego dzięki programowi „Media for Democracy”. Do 30 czerwca 2025 pomaga nam National Endowment for Democracy w ramach projektu „Strengthening Civil Society’s Collaboration with Investigative Media
Do 31 lipca 2025 wspiera nas Prague for Civil Society Centre w ramach projektu „A more independent “Jawny Lublin” realizowanego dzięki Central Europe Program.

Zobacz, na co wydajemy Twoje pieniądze

W naszej pracy (i naszego wydawcy – Fundacji Wolności) przyświeca zasada jawności. Zależy nam na przejrzystości życia publicznego, sami też chcemy spełniać takie standardy. Dlatego zawsze jesteśmy gotowi przedstawić dokładne rozliczenie z przekazanych nam 1,5 procent podatku.

Największą część z przekazanych nam środków pochłonęło przygotowanie materiałów prasowych. Na ten cel wydaliśmy w 2024 roku ponad 16 tys. złotych. Numerem 2 na liście wydatków są działania strażnicze. To bardzo ważna część, którą zajmuje się formalnie Fundacja Wolności, czyli wydawca Jawnego Lublina. W 2024 roku przeznaczyliśmy na to ok, 5,7 tys. złotych.

Kolejna pozycja na liście to koszty sądowe. Próbując uzyskać informacje z urzędów, instytucji czy państwowych/samorządowych spółek nie zawsze możemy polegać na prawie prasowym. Gdy odpowiedzi na nasze pytanie nie uda się nam zdobyć nawet w trybie dostępu do informacji publicznej, do działania przystępuje Fundacja Wolności, która o te informacje walczy w sądzie. Efekty takich sądowych batalii widać naszej pracy. To właśnie dzięki nieustępliwości FW, mogliśmy opisać jak spółka PKP zaangażowała się finansowo w kampanię referendalną w 2023 roku.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Jak przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin

Aby przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin wystarczy wpisać w formularzu PIT numer KRS 0000428743 i cel szczegółowy: Jawny Lublin.

Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5 proc. swojego podatku w roku ubiegłym. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu” – przypomina rządowa strona podatki.gov.pl.

Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą to nie masz obowiązku złożenia zeznania. Możesz jednak nadal przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin. Wystarczy złożyć PIT-OP w terminie do 30 kwietnia.